Har någon av er läst någon bok av Cormac McCarthy? Jag har fått som boktips att läsa boken No country for old men, och har hela tiden glidit förbi den på biblioteket. Men det har inte blivit mer än så.
Idag recenseras filmen Vägen på SvD och den baseras på en annan bok av Cormac McCarthy, The Road. När jag läser recensionen så blir jag rätt så sugen på att läsa just den boken innan jag går och ser filmen. Jag tycker om de typer av film och även böcker som bygger på mänskligt förfall (läs tex flugornas herre) och vad som skermed oss när vi står helt utan ramar och kontroll. När medmäskligheten försvinner och det gäller att äta eller ätas. Vilken även är en realitet i The Road, när far och son stöter på kannibaler.
Idag kan vi även se hur det kan hända i verkligheten när allt raseras och alla får börja om. I Haiti har det visats tydligt via bilder, reportage i tidningar och tv när människan förfaller till något ursprung som monster. Och det helt plötsligt blir ett samhälle som är livsfarligt för den som är svar eller visar svaghet. Och de kanske inte blir kannibaler men med en katastrof som grund så dyker trafficing, droger och våld upp som gubben i lådan.
Jag tycker att Cormac McCarthys böcker verkar rätt så intressanta och som en studie i mänskligt förfall. Oavsett om vi pratar om No Country for old men eller The Road.
Jag har läst Vägen och kan verkligen rekommendera den. Det är en spännande, tät historia som väcker många tankar. No country for old män har jag inte läst men väl sett på bio. Också en bra story och Javier Bardem är sanslöst bra i sin roll.
Om du vill läsa nåt om Haiti/haitier så kan jag rekommendera Edwidge Danticats En Skörd av tårar. Den handlar om haitiska gästarbetare i Dominikanska Republiken. Huvudpersonen Amabelle arbetar som tjänsteflicka hos rika dominikaner och är tvungen att fly undan diktator Trujillos tyranni. Boken baseras på verkliga händelser, dvs. flykten och massakern på 1930-talet. Lättläst, medryckande och intressant.
Tack för förslagen Johanna. No country for old men står på min läslista i år. Jag kollar upp böckerna om Haiti, alltid kul att få nya förslag.
Jag tyckte också mycket om Vägen, McCarthy beskriver något kalt och grått så otroligt målande och skapar en stämning utan att egentligen beröra vad som hänt. Läs den innan filmen!
Tack Bea, det ska jag göra! har faktiskt ställt mig på kö på biblioteket för Vägen =)
Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am experiencing troubles with your RSS. I don’t know the reason why I cannot join it. Is there anyone else getting identical RSS problems? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!|
You have a good head on your shoulders. On a scale from 1 to 10, You are an 11.
You have made my day! Your points are well formed. Do not get afraid to spread your thoughts. You should be really proud of yourself. Your websites really makes me think.
Spot on with this. Your write up is really useful. To think, I was confused a minute ago.